Nevidomí řidiči za volantem aneb Proč se nedotknout dopravy?

Projekt V křesle byznysu navázal spolupráci se spolkem Nevidomí za volantem, který zprostředkovává různé motoristické zažitky pro komunitu nevidomých a slabozrakých.

Iniciátorem projektu je Petr Haluška alias Slepý bandita. Nevidomý automobilový závodník bez ohledu na svůj hendikep rád sedá za volat a překonává rychlostní rekordy.

Jak řídí nevidomí vše, co má kola?

Jakou částí těla vnímají jízdu? Jaký dopravní prostředek chtějí zkusit?

Auto, autobus, náklaďák, traktor, čtyřkolku nebo motorku?

Jaké mají dojmy po naší jízdě s Mustangem?

Proč někteří zarytě mlčí a hledají žaludek, když ve slalomu mi auto ukazuje přetížení 1g a někteří ječí „ještě jednou“? Jaké mají pocity, když jim při 230 km/hod v kabriu radostné výkřiky odlétají z úst tak rychle, že je slyší jejich doprovod na zadním sedadle dřív než já?

Jaké pocity mám já, když kličkuji mezi autobusem, traktorem, čtyřkolkou i motorkou s léty zažitým návykem, že pomalejší se má vyhnout a ono to bylo úplně jinak? Koukněte na reportáž z Panenského Týnce na akci Nevidomí za volantem.

Mé velké poděkování posílám všem, kteří se akce zúčastnili, organizátorům v čele s nevidomým Petrem Haluškou. Zvláštní poděkování Miroslavu Hiilovi za poskytnutí záběrů do této reportáže, našemu mikro štábu, který celý den neúnavně natáčel videa, rozhovory, a hlavně naší projektové manažerce Heleně Hájkové za perfektní a desítky hodin trvající zpracování této reportáže. Materiálu máme dost na vydávání dalších střípků z této naprosto ojedinělé akce.

Neumím poděkování jako na Oscarech, ale je naprosto upřímné, protože radost nevidomých byla mojí radostí a to není v dnešním světě tak samozřejmé. Taková atmosféra tam byla.

Akci navštívila významná osobnost motoristiského světa. Člověk s pevným názorem, který se jej nebojí říkat a když jsem se s ním potkal, tak jako bych jej znal odjakživa. Velký člověk, tělem i duší. Jeho podpora projektu je a bude velmi významná. S projektem Nevidomí za volantem žijeme dál. S Petrem Haluškou trénujeme a připravujeme další projekty. Svůj čas a energii věnuji těm, kteří si to zaslouží a jejich radostí se mi to vrací. Pavel Klein

Pavel Klein

Podívejte se na rozhovor s Petrem Haluškou:

Sledovat také můžete, jak Petr Haluška řídí Mustanga:

číslo účtu pro dary: 800 000 0090/2010

Iniciátorem projektu je od narození nevidomý hudebník a masér Petr Haluška, velký nadšenec a fanoušek do všeho, co má alespoň čtyři kola, motor a volant nebo v jeho případě i pásy a rajčáky.

Petr dokázal nadchnout a přesvědčit pro myšlenku pohyblivého simulátoru dalších několik lidí, především ze Spojené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, kteří našli pro simulátor prostor v Komunitním centru Vrchlická v Praze 5. Je přesvědčen, že pohyblivý simulátor díky TOP špičkové technologii dokáže zprostředkovat nevidomým a slabozrakým velmi věrný zážitek z jízdy. Bude opatřen periferním zařízením, jako je volant se zpětnou vazbou sil v řízení, pádly pod volantem pro sekvenční řazení, a kovovými pedály. To vše bude umístěno na pohyblivé platformě, která bude simulovat terénní nerovnosti (silnice, krajnice, štěrk, tráva apod.), jízdu do zatáček a G zatížení při startu a brzdění. Zvukový doprovod (motor, vítr) je samozřejmostí, jakož i vibrace motoru přenášené do volantu.

Bude se jednat o verzi mobilní, takže simulátor bude možné bez větší námahy po čase přemístit do jiné odbočky SONS, aby si jej mohli vychutnat i zrakově handicapovaní třeba na druhém konci republiky.

Robert Kotlaba za pocitacem

Autorem a tvůrcem simulátoru je Robert Kotlaba. Motosport je odjakživa jeho koníčkem a od roku 2004 i prací. Prošel si téměř všechny možné pozice, které motosport nabízí a kde nasbíral zkušenosti se stavbou závodních vozů. Tato práce jej provedla od evropských šampionátů, přes Rallye Dakar až po 24h závody ve třídě GT3. Od roku 2007 je spolumajitelem společnosti 301 s.r.o., která se zabývá pronájmem a stavbou simulátorů. Když ho Petr Haluška oslovil, zda by byl schopen postavit simulátor pro nevidomé, ani chvíli nezaváhal a svou účast přislíbil.

Provoz simulátoru má na starosti Karel Novotný, metodik Komunitního centra Vrchlická. Nadšení Petra Halušky pro pohybový simulátor přeskočilo i na něj a to i proto, že si sám mohl virtuální jízdu vyzkoušet. Jako metodik komunitního centra vymýšlí nejrůznější aktivity a sám jich několik z nich vede. Nejdůležitější pro něj je spokojenost zrakově postižených klientů SONS a v simulátoru vidí další možnost, jak rozšířit aktivity nevidomých a slabozrakých. Pakliže si budete chtít simulátor vyzkoušet, neváhejte ho kontaktovat (viz rubrika Kontakty).